Kriz Notları

2008 yılında ABD’de patlak veren 21. yüzyılın ilk büyük krizi sadece bir ekonomik daralmaya yol açmadı, birçok ülkede emekçilerin yaşamını alt üst eden reformların uygulanmasına da gerekçe oldu.

Peki, kriz esasen neden ortaya çıktı? Nasıl bir dönemin içinden geçiyoruz? Türkiye ekonomisinin gidişatı nasıl? 2008’de yıkıma yol açan politika tercihleri birçok ülkede neden halen geçerliliğini koruyor? Küresel krizin yeni bir dalgası içinde miyiz? 2018 ile gelen ekonomik çalkantıların nedenleri ve sonuçları neler olabilir?

Yukardaki sorulara ve başkalarına 2011'den itibaren Kriz Notları'nda yanıtlar arıyor ve aklımıza gelen notları paylaşıyoruz. Umarız burada paylaştıklarımız, konu hakkındaki daha geniş bir kamusal tartışmanın bir parçası haline gelebilir.

25 Aralık 2016 Pazar

Kriz Notları'nda 2016'nın İlk 5'i

2016'da Kriz Notları'nda en çok okunan yazıları sizler için derledik.

Sıralama gösteriyor ki Britanya'nın Avrupa Birliği'nden ayrılmasının yarattığı sarsıntılar ve Türkiye'de sonbaharda daha görünür olan ekonomik çöküş ve buna karşı alınan önlemler blog gündeminde en üst sıralarda yer almış. Bu girdilerin ardından en çok okunan yazılarsa Türkiye'deki birikim rejiminde hazine garantilerinin önemi ve inşaat-finans kompleksinin Türkiye ekonomisindeki yerine ilişkin. 

Yazılara tıklayarak 2016'nın çalkantılarını hatırlayabilir, değerlendirmeler ışığında 2017 beklentilerinizi bu girdi altında iletebilirsiniz. Kriz Notları takipçilerine bu vesileyle iyi yıllar diliyoruz!